Akibat peningkatan bilirubin pada bayi baru lahir

Apabila bayi yang baru lahir mempunyai peningkatan bilirubin, ini adalah kebiasaan, bukan penyimpangan. Fenomena tersebut disebut penyakit kuning fisiologi. Tetapi ibu bapa masih perlu mengetahui apa maksudnya dan dalam keadaan apa ia membahayakan kesihatan anak. Terdapat tahap penunjuk bilirubin yang dibenarkan, dan hanya melebihi standard yang menjadi perhatian.

Apakah bilirubin dan pecahannya

Bilirubin - komponen hempedu, pigmen, adalah kristal berbentuk berlian. Muncul setelah penguraian protein darah yang habis mengandungi zat besi. Proses penguraian sel darah merah berlaku di hati, limpa, sumsum tulang dan kelenjar getah bening. Dari sana, bilirubin memasuki hempedu, kemudian masuk ke dalam usus dan keluar dengan najis.

Terdapat dua pecahan pigmen:

  • pecahan bebas - bilirubin langsung, mudah keluar dengan najis dan air kencing;
  • terikat - bilirubin tidak langsung, tidak larut dalam air, pertama kali memasuki hati, di mana ia masuk ke dalam pecahan bebas, dan barulah ia dapat meninggalkan tubuh.

Jumlah bilirubin difahami sebagai gabungan langsung dan tidak langsung. Bahagian badan mereka biasanya kelihatan seperti ini: masing-masing 75% dan 25%.

Selepas kelahiran di kebanyakan bayi baru lahir, jumlah kristal meningkat. Sebabnya mudah - bayi dilahirkan. Hingga saat ini, oksigen dihantar kepadanya oleh eritrosit dari badan ibu. Tetapi sekarang dia beralih ke pernafasan spontan, dan sel-sel yang telah menyelesaikan pekerjaan mereka dan sekarang tidak diperlukan digunakan. Oleh itu, peningkatan bilirubin pada bayi baru lahir dianggap normal, jika, tentu saja, itu berada dalam nilai batas.

Bilirubin terdapat dalam darah setiap orang. Ia adalah produk pemecahan protein yang mengandungi zat besi. Pada bayi baru lahir, hemoglobin F digantikan oleh hemoglobin A, akibatnya bilirubin meningkat.

Jadual nilai normal untuk bayi setiap hari

Norma untuk jumlah bilirubin pada bayi baru lahir dijadualkan. Pendekatan ini memungkinkan untuk menilai penyimpangan dari norma, tahap risiko dan mengambil langkah-langkah tambahan. Bagi kanak-kanak yang dilahirkan tepat pada waktunya dan tergesa-gesa, indikasinya berbeza.

Jadual menunjukkan kadar maksimum bilirubin yang dibenarkan untuk bayi yang baru lahir mengikut hari kehidupan. Angka ditunjukkan dalam mikromol per liter darah, μmol / l.

Hari Lahir123-56-78-910-1112-13empat belas
Bayi jangka panjang85180225145110804520.5
Bayi pramatang9715017114597503518

Punca peningkatan bilirubin pada bayi baru lahir

Peningkatan bilirubin pada bayi baru lahir disebut penyakit kuning kerana ciri khas warna kulit. Penyakit kuning boleh mempunyai dua sebab. Salah satunya dianggap sebagai norma dan tidak memerlukan tindakan tambahan dari pihak ibu dan kakitangan perubatan. Tetap hanya untuk mengawal petunjuk. Sebab kedua adalah patologi, anak memerlukan pertolongan.

Penyakit kuning fisiologi

Sejak bayi dilahirkan, tubuh mengalami perubahan yang membantunya menyesuaikan diri dengan persekitaran baru. Hemoglobin janin, yang sebelumnya digunakan untuk membawa oksigen dari badan ibu, rosak. Dalam proses ini, jumlah bilirubin meningkat. Angka tersebut mencapai kadar tertinggi pada hari ketiga hingga kelima kehidupan anak. Menjelang hari ketujuh, jumlah pigmen kuning menurun. Pada akhir minggu kedua, kelebihan bilirubin diekskresikan sepenuhnya dari badan bayi yang baru lahir, sesuai dengan keadaan normal.

Tanda penyakit kuning fisiologi merangkumi kekuningan kulit dan membran mukus. Pertama, tempat di belakang telinga menjadi kuning, kemudian wajah, leher, dan kemudian seluruh badan bayi yang baru lahir ditutup dengan warna khas. Ketepuan badan yang berlebihan dengan bilirubin dapat dilihat dengan mata kasar. Perkara yang sama berlaku dengan najis dan air kencing. Kotoran menjadi kuning dan air kencing menjadi gelap.

Jaundis fisiologi diperhatikan pada separuh bayi baru lahir. Keadaan ini dianggap normal jika berlaku dalam nilai yang dibenarkan.

Penyakit kuning patologi

Sekiranya jumlah bilirubin meningkat walaupun 1 bulan selepas kelahiran atau melebihi nilai yang dibenarkan, kita sudah bercakap mengenai patologi. Penyakit kuning menunjukkan, tetapi tidak terhad kepada, masalah hati pada bayi baru lahir. Bergantung pada penyebabnya, jenis penyakit berikut dibezakan:

  1. Penyakit kuning konjugatif. Dalam kes ini, penunjuk meningkat kerana ketidakmatangan sistem penghapusan bilirubin. Sekiranya tahap keseluruhan bahan tidak menurun setelah 2 minggu, melebihi norma, keadaan dianggap patologi, ia mesti dirawat.
  2. Hemolitik. Sebabnya terletak pada ketidakcocokan darah Rhesus ibu dan bayi, kerana antibodi ibu memusnahkan sel darah merah anak. Akibatnya, bayi yang baru lahir tidak hanya meningkatkan bilirubin, tetapi menurunkan tekanan darah, meningkatkan hati dan limpa. Keadaan ini menjadikan bayi perlu menjalani rawatan rapi, transfusi atau pemurnian darah.
  3. Jaundis hepatik atau parenkim berlaku apabila hati mengalami keradangan akibat jangkitan atau toksin.
  4. Penyakit kuning obstruktif dikaitkan dengan penyumbatan mekanikal yang menghalang hempedu daripada dirembes ke dalam duodenum. Penyebabnya mungkin edema, proses keradangan organ dalaman, penyumbatan saluran empedu, dan lain-lain..

Status kesihatan ibu semasa mengandung secara langsung berkaitan dengan penyakit kuning neonatal.


Penyakit kuning patologi dapat diprovokasi oleh ubat-ubatan yang diterima oleh ibu semasa mengandung dan melahirkan anak.

Diabetes mellitus pada ibu, kehamilan yang teruk, kelahiran yang sukar atau pramatang juga boleh menyebabkan peningkatan bilirubin pada anak.

Diagnostik

Peningkatan bilirubin dalam darah bayi yang baru lahir memerlukan pengawasan perubatan yang berterusan, kerana penyakit ini dapat disertai dengan akibat buruk. Pada bayi baru lahir yang dilahirkan sebelum waktunya, indikator diperiksa setiap hari sepanjang minggu. Kali pertama mereka melakukannya tepat semasa lahir (mengambil darah dari tali pusat).

Kali berikutnya untuk analisis, darah diambil dari jari, tumit atau urat di kepala (di mana lebih mudah mendekati kapal).

Sekiranya bayi baru lahir tidak menunjukkan kelainan yang dapat dilihat, ujian tanpa darah dilakukan. Bacaan diukur dengan alat khas, membawanya ke dahi atau dada bayi. Ini adalah kaedah yang sama sekali tidak menyakitkan, tetapi ia membolehkan anda menentukan hanya tahap bilirubin total tanpa menentukan indikator.

Pigmen hempedu beracun bagi bayi baru lahir. Sekiranya nilai dibiarkan terlalu tinggi terlalu lama, ia akan memberi kesan negatif kepada kesihatan keseluruhan di kemudian hari..

Apa ujian yang diperlukan untuk lulus?

Sebaik sahaja anak dilahirkan, dia harus menjalani diagnostik. Ia diperlukan agar dapat memahami apakah semuanya sesuai dengan kesihatan. Sekiranya ada sesuatu yang salah, ia akan dapat dilihat dalam analisis. Pada masa yang sama, bilirubin tidak selalu meningkat pada bayi yang baru lahir. Kadarnya mungkin berubah pada beberapa minggu pertama kehidupan.

Penyelidikan apa yang sedang menunggu bayi:

  1. Sebaik sahaja bayi menangis, jumlah darah di tali pusat akan diukur. Dalam kes ini, setelah dua hari, darah akan diambil sekali lagi untuk dianalisis, dengan syarat bayi itu mengandung.
  2. Sekiranya anak dilahirkan lebih awal, maka bilirubin dianalisis hanya sehari selepas kelahiran. Kawalan selanjutnya dilakukan setiap 24 jam.
  3. Ketika bayi berisiko, misalnya, melahirkan menjadi sukar, kehamilannya bermasalah, ada warna kulit dan sklera yang jelas, darah diambil dari vena di kawasan kepala.

Jangan takut prosedur diagnostik, mereka tidak menyakitkan dan tidak membahayakan nyawa bayi. Darah diambil menggunakan jarum halus dan jururawat akan memantau prosesnya dengan teliti. Analisis ini membolehkan anda melihat patologi berbahaya pada waktunya dan mencegah komplikasi mereka.

Sekiranya kanak-kanak itu tidak mempunyai tanda-tanda icterik yang jelas, maka bayi itu diuji. Peranti analisis adalah fotosel yang membetulkan bayangan dermis di dahi bayi. Terima kasih kepadanya, anda dapat menentukan jumlah pigmen kuning. Hasilnya diberikan pada saat yang sama ujian dijalankan. Kelemahan kajian ini ialah anda tidak dapat melihat bilirubin langsung dan tidak langsung, sementara angka ini sangat penting untuk diagnosis.

Semasa penyakit kuning, anak pasti harus menjalani ujian kawalan yang akan menunjukkan sama ada indikator jatuh ke tahap normal. Apabila bayi pada usia satu bulan menjalani pemeriksaan perubatan, dia sekali lagi akan mengambil bilirubin untuk dianalisis. Darah pada bayi baru lahir akan diambil sama ada di pemegang atau dari urat di kepala.

Akibat bilirubin tinggi pada bayi baru lahir

Bilirubin yang meningkat pada kanak-kanak adalah konsep yang dapat difahami, tetapi tidak berbahaya. Bilirubin dalam jumlah besar bertindak sebagai racun. Kristal yang tidak larut dalam air melewati membran sel dan mengganggu fungsi vitalnya. Penghalang darah-otak (antara saluran darah dan otak) juga bukan halangan baginya..

Bilirubin tinggi pada bayi baru lahir boleh menyebabkan:

  • mengantuk atau peningkatan aktiviti;
  • penindasan selera makan;
  • sawan;
  • pembesaran hati, limpa;
  • hilang pendengaran.

Rawatan

Sekiranya kanak-kanak mengalami peningkatan bilirubin, langkah segera perlu diambil untuk mengurangkan keracunan. Oleh kerana fakta bahawa penyebab penyakit dalam kebanyakan kes hampir mustahil untuk dibuktikan, gejala-gejala tersebut dapat dirawat.

Rawatan terbaik untuk bayi yang baru lahir adalah cahaya matahari dan susu ibu. Tetapi dalam situasi sukar, anda memerlukan bantuan perubatan..

Ubat-ubatan

Rawatan dengan ubat pada bayi berbeza dengan tahap kesejahteraan. Doktor biasanya menetapkan:

  • sorben (untuk membuang toksin);
  • hepatoprotectors (untuk melindungi hati);
  • pentadbiran ubat intravena untuk mengembalikan keseimbangan air selepas radiasi.

Fototerapi

Rawatan fototerapi ditetapkan jika analisis mendapati lebih daripada 359 μmol / L bilirubin dalam darah.


Penyakit kuning bukan patologi pada kanak-kanak harus hilang sepenuhnya ketika anak berusia 3-4 minggu. Sekiranya ini tidak berlaku, anda perlu berjumpa dengan pakar pediatrik.

Penurunan indikator pada bayi baru lahir berlaku setelah lama berada di bawah lampu dengan penyinaran biru frekuensi tertentu. Bayi perlu menghabiskan beberapa jam sehari di sana. Mata bayi mesti ditutup dengan pembalut atau lampin. Dalam beberapa hari, tahap bilirubin akan turun. Tetapi pendedahan lampu yang berpanjangan mempunyai kekurangannya: kulit terlalu kering, jadi perlu dilumasi dengan pelembap bayi.

Anak yang dilahirkan pada musim panas lebih bernasib baik. Ibu hanya boleh membawa bayi yang baru lahir di bawah sinar matahari. Pastikan muka dan tangan anda terbuka. Tetapi anda boleh melakukan ini pada waktu pagi sebelum jam 10 atau pada waktu petang selepas 17 jam. Tempoh mandi seperti ini pada mulanya tidak lebih dari 10 minit..

Transfusi pertukaran

Sekiranya jumlah pigmen pada bayi baru lahir meningkat kerana penyakit hemolitik, transfusi pertukaran digunakan untuk rawatan (ketika pertama kali sedikit darah diambil dari anak, dan kemudian jumlah bahan penderma yang sama disuntikkan). Penyakit hemolitik adalah konflik antara darah ibu dan anak, di mana sel darah merah bayi mati. Petunjuk yang terlalu tinggi dalam kes ini adalah salah satu gejala penyakit. Angka akan terus meningkat, jadi tindakan segera diperlukan. Berkat prosedur ini, darah bayi yang baru lahir dibersihkan daripada antibodi ibu dan bilirubin yang berlebihan..

Transfusi pertukaran dianggap perlu jika jumlah bahan melebihi 428 μmol / L.

kaedah lain

Penyusuan susu ibu adalah rawatan terbaik dari alam semula jadi. Susu ibu, terutama kolostrum, mengandungi bahan yang membantu menghilangkan pigmen kuning dari badan bayi yang baru lahir. Oleh itu, anda perlu memakainya ke dada sekerap mungkin..

Sekiranya tahap bilirubin pada bayi baru lahir melebihi norma, langkah tambahan perlu diambil untuk membantunya mengatasi toksikosis. Rawatan yang berpanjangan akan memberi kesan negatif kepada kesihatan bayi..

Bilirubin tinggi pada bayi baru lahir juga disebut penyakit kuning kanak-kanak. Faktanya ialah bilirubin adalah pigmen hempedu dengan warna coklat kekuningan. Pada orang dewasa, jumlah pigmen ini meningkat sangat jarang, biasanya ia berbeza pada tahap 8-20 μmol / l, tetapi pada bayi baru lahir sering meningkat. Pada bayi, jumlah bilirubin boleh menjadi 205 μmol / L atau lebih.

Penyebab bilirubin tinggi pada bayi baru lahir

Mustahil untuk mendiagnosis peningkatan bilirubin sejurus selepas kelahiran. Tahapnya meningkat mendadak 3-4 hari selepas kelahiran.

Berikut adalah sebab utama peningkatan bilirubin pada bayi:

  • Ketidaksesuaian antara kumpulan darah ibu dan bayi yang baru lahir atau rhesus.
  • Kelahiran pramatang.
  • Pendarahan di badan kanak-kanak (walaupun kecil).
  • Masalah aliran keluar hempedu.
  • Gangguan pencernaan.
  • Jangkitan.
  • Ketagihan genetik.
  • Patologi sistem endokrin.
  • Akibat pendedahan kepada ubat-ubatan yang merangsang buruh.
  • Penyakit hati.

Setiap bayi mempunyai sebab tersendiri untuk peningkatan bilirubin. Sebab yang tepat hanya dapat ditentukan oleh pakar. Sekiranya anda mengetahui bahawa bilirubin anda meningkat semasa lahir, pastikan anda memaklumkan kepada doktor yang bertanggungjawab mengenai kehamilan anda..

Biasa

Pada bayi yang baru dilahirkan, belum semua organ berfungsi dengan sempurna. Oleh itu, hemoglobin janin yang terbentuk semasa proses disintegrasi tidak mempunyai masa untuk mengikat albumin dengan cepat. Akibatnya, terdapat peningkatan tahap bilirubin.

Dalam kes ini, pada mulanya, jumlah zat dalam darah meningkat, kemudian mulai berkurang. Dalam keadaan normal, sekitar hari keempat kehidupan, kanak-kanak mempunyai minimum bilirubin. Norma pada bayi baru lahir (jadual di bawah mengandungi nilainya) berubah dengan ketara mengikut usia.

Kadar jumlah bilirubin mengikut buku panduan Ingerleib M.

Nilai penunjuk normal,

Umur kanak-kanak
Hari pertamakurang daripada 34
1-2 hari24-149
3-5 hari26-205
5 hari-60 tahun5-21

Terdapat jadual lain, yang merangkum data mengenai tahap bilirubin normal dalam taburan mengikut pecahan..

Umur kanak-kanakNilai bilirubin, μmol / l
AmBersambungPercuma
Baru Lahir23.098.7214.37
Hari kedua54.228.7245.50
Hari keempat90.147.8782.27
Hari keenam69.107.7263.28
Hari kesembilan53.028.7244.30
Sebulan11.122.578.55

Semasa kelahiran bayi, nilai ambang kandungan zat boleh mencapai 51 μmol / l. Selepas itu, secara beransur-ansur meningkat, dan mencapai maksimum pada 3-4 hari hidup. Pada kanak-kanak yang dilahirkan pada peringkat akhir, tahap bilirubin tidak boleh lebih tinggi daripada 256 μmol / l, pada bayi pramatang - 171.

Akibat bilirubin tinggi pada bayi baru lahir

Dengan rawatan tepat pada masanya, peningkatan bilirubin hampir tidak pernah membawa kepada akibat yang serius. Tetapi jika masalahnya tidak diatasi, komplikasi berikut mungkin berlaku:

  • Kernicterus, gangguan serius sistem saraf pusat.
  • Masalah pendengaran atau kehilangan pendengaran.
  • Kejang, lumpuh separa atau lengkap.
  • Kelewatan pembangunan.

Seperti yang anda lihat, bantuan yang berkelayakan sangat penting. Bagi rawatan itu sendiri, ia cukup mudah. Perkara pertama yang dilakukan doktor adalah melakukan fototerapi, iaitu dia meletakkan lampu UV di atas katil bayi yang baru lahir. Selari dengan prosedur ini, terapi infus dijalankan, yang mengisi semula cecair yang hilang. Kadang-kadang anak mungkin diberi ubat, dan dalam kes yang paling sukar, pemindahan darah.

Dengan pengenalan dan penghapusan masalah yang tepat pada masanya, peningkatan bilirubin tidak akan mempengaruhi kesihatan bayi. Jangan risau jika bayi anda yang baru lahir telah didiagnosis seperti itu, hanya dengar dengan teliti dan ikuti semua cadangan pakar.

Salah satu petunjuk penting kesihatan anak sebaik sahaja dilahirkan adalah tahap bilirubin dalam darah, yang tidak stabil pada hari-hari pertama kehidupan dan menyebabkan kegembiraan pada ibu-ibu muda, mengotorkan tubuh bayi dalam warna icteric. Berapa tahap bilirubin pada bayi baru lahir, bagaimana membezakan norma dari patologi, dan juga memilih taktik rawatan yang tepat? Hanya pakar pediatrik yang dapat menjawab soalan-soalan ini secara terperinci setelah memerhatikan keadaan bayi dengan teliti, tetapi dalam artikel kami, anda akan membaca maklumat asas mengenai topik ini..

Apa lagi yang penting untuk diagnosis?

Apabila ibu bapa menerima keputusan ujian untuk bilirubin, tahap normalnya ditunjukkan di sebelah nilai yang dijumpai, sehingga mana-mana orang awam dapat mengetahui apa gambaran indikatif pada bayi baru lahir. Sudah tentu, ibu bapa tidak boleh membuat keputusan sendiri dan membuat kesimpulan mengenai kesihatan bayi. Semua petunjuk diperiksa oleh doktor dan dia akan dapat menjawab soalan mengenai penyimpangan dari norma dengan cekap.

Doktor mengambil kira bukan sahaja peningkatan kadar bilirubin. Petunjuk ALT dan AST juga sangat penting dalam gambaran klinikal. Ramalan biasanya sangat baik, yang utama adalah untuk memantau setiap hari bagaimana tahap bilirubin dalam darah menurun secara intensif. Untuk membuat diagnosis, perlu mengumpulkan sejumlah besar ujian. Oleh itu, semua kanak-kanak yang sakit mengkaji air kencing, tinja, faktor Rh, keadaan hati dan saluran empedu.

Doktor dan ibu bapa harus banyak memberi perhatian kepada keadaan anak. Kesejahteraan, selera makan, tidur menunjukkan bahawa dinamika pemulihan akan baik. Kekurangan rengekan, kelesuan, pengesanan mata aktif terhadap objek adalah petanda yang baik. Perlu diperhatikan bahawa bayi yang disusui mungkin memerlukan waktu lebih lama untuk membawa bilirubin kembali ke tahap normal. Segala-galanya bergantung pada ciri-ciri individu badan bayi yang baru lahir..

Apa yang berlaku di dalam badan bayi

Fakta bahawa beberapa hari setelah tinggal di luar rahim ibu, bilirubin pada bayi baru lahir mulai meningkat, dijelaskan oleh ciri fisiologi penyusunan semula badan. Tempoh ini dicirikan oleh proses berikut:

  • kerana sejumlah besar hemoglobin tidak diperlukan, ia memulakan proses pembusukan;
  • berubah bentuk, badan merah melepaskan bilirubin - pigmen khas yang mengambil bahagian dalam pembentukan protein yang mengandung zat besi - hemoglobin dan dibuang ke dalam darah dalam jumlah yang tidak normal;
  • pengumpulan pigmen hempedu dalam aliran darah meningkat;
  • dermis dan sclera diwarnai dengan warna pigmen - mustard kuning.

Pada awal kehidupan di luar rahim, hati bayi tidak dapat mengatasi tahap bilirubin yang tinggi, kerana fungsinya belum berfungsi sepenuhnya. Keadaan ini dianggap sementara (sementara, sementara), dan sesuai dengan norma perkembangan fisiologi kanak-kanak. Penyakit kuning ini disebut fisiologi dan tidak memerlukan rawatan khas..

Begitu juga penyakit kuning penyusuan. Setelah melahirkan, kepekatan hormon dalam susu yang mengurangkan aktiviti enzim hati adalah tinggi, dan dengan memberi makan secara semula jadi, mereka menembusi tubuh bayi, menyebabkan penyakit kuning. Dengan peningkatan jumlah susu di payudara, semuanya kembali normal dan bayi pulih.

Penting! Tidak perlu tergesa-gesa untuk mengganggu penyusuan, yang kemudian boleh menjadi mujarab bagi bayi. Walau bagaimanapun, untuk menghilangkan keraguan dan memastikan bahawa patologi hati tidak menjadi penyebab kekuningan kulit, anda boleh memindahkan bayi ke makanan buatan selama beberapa hari. Sekiranya selama ini warna kulit kembali normal, disarankan untuk meneruskan penyusuan tanpa penangguhan..

Faktor yang memprovokasi

Sebenarnya, terdapat banyak sebab mengapa bilirubin meningkat pada kanak-kanak. Mereka juga merangkumi:

  1. Kecacatan kongenital;
  2. Hati tidak berkembang sepenuhnya;
  3. Kematian eritrosit yang cepat;
  4. Pelanggaran aliran keluar hempedu;
  5. Pramatang;
  6. Hipoksia janin;
  7. Penggunaan dadah;
  8. Sindrom Aries;
  9. Kelahiran pramatang;
  10. Pendarahan di badan orang kecil;
  11. Kekalahan badan oleh jangkitan;
  12. Patologi Sistem Pencernaan;
  13. Gangguan sistem endokrin;
  14. Menggunakan ubat untuk mendorong buruh.

Semua alasan adalah individu yang tersendiri dalam setiap kes. Anda hanya boleh mendapatkan maklumat daripada doktor..

Apakah norma bilirubin pada bayi baru lahir

Bilirubin dalam darah ditunjukkan oleh dua pecahan:

  • Tidak langsung (bebas), yang terbentuk akibat kenyataan bahawa kadar pemecahan eritrosit lebih tinggi daripada kemampuan hati untuk mengikat bilirubin. Bilirubin bebas adalah bahan yang hanya larut dalam lipid (lemak). Kerana tidak dapat larut dalam air, pigmen sangat toksik, terkumpul di aliran darah, menyebabkan pewarnaan khas, dan dapat mengganggu fungsi normal sel, menembus ke dalamnya secara bebas.
  • Bilirubin langsung (terikat) dihasilkan secara langsung di hati. Selepas interaksi biokimia dengan asid organik kumpulan uronik dan enzim hati, yang mengurangkan ketoksikan pigmen, ia larut dalam air dan mudah dikeluarkan dari badan bersama dengan hempedu dan air kencing.

Sebab dan akibat bilirubin tinggi pada bayi baru lahir

Lebih daripada separuh bayi jangka panjang dan ¾ bayi pramatang menderita penyakit kuning pada hari-hari pertama. Kumpulan risiko juga merangkumi:

  • kembar;
  • kanak-kanak yang ibunya menghidap diabetes mellitus.

Untuk mengenal pasti patologi pada bayi yang baru lahir, darah segera diambil dari tali pusat untuk dianalisis pada masa kelahiran dan sekali lagi, pada hari ketiga kehidupan. Ini membolehkan doktor menjaga keadaan terkawal dan, jika perlu, mengambil tindakan kecemasan untuk memelihara kesihatan dan kehidupan bayi..

Sekiranya, selepas 2-3 minggu, tanda-tanda penyakit kuning terus aktif, doktor mungkin mengesyaki penyakit kuning patologi, akibat peningkatan kepekatan bilirubin dalam darah. Sebab-sebab keadaan ini boleh:

  • Penyakit hemolitik pada bayi baru lahir. Penyakit serius ini berlaku dengan latar belakang Rh - konflik antara ibu dan anak. Dimanifestasikan oleh edema kongenital tisu subkutan, limpa dan hati yang membesar, kerosakan pada sistem saraf pusat.
  • Kegagalan genetik. Dalam kes ini, bayi yang baru lahir mungkin mempunyai salah satu daripada syarat berikut: kecacatan dalam pembentukan enzim hati (sindrom Gilbert), penurunan aktiviti enzim (sindrom Crigler-Najjar), dan kekurangan enzim penting (sindrom Lucei-Driscola). Dengan rawatan tepat pada masanya, pampasan penuh dapat dilakukan, dengan syarat tidak ada kerosakan teruk pada inti otak.
  • Kerosakan hati oleh jangkitan berbahaya semasa tempoh anak berada dalam kandungan. Ejen toksik dan virus mengurangkan keupayaan untuk mengikat bilirubin dan memprovokasi penyakit kuning parenkim. Keadaan ini dicirikan oleh penyakit kuning yang berpanjangan, kelenjar getah bening yang membesar, kegelapan urin dan pelepasan najis, perubahan dalam ujian darah biokimia.
  • Penyumbatan (penyumbatan) saluran empedu, yang berlaku disebabkan oleh penyakit batu empedu intrauterin, kehadiran di dalam tumor yang memampatkan saluran empedu, sindrom penebalan empedu. Jenis penyakit kuning ini disebut penyakit kuning obstruktif. Campur tangan pembedahan menyelesaikan masalah.

Dengan memerhatikan bayi dan mengetahui tanda-tanda penyakit kuning, ibu akan dapat mengenal pasti penyakit patologi atau selamat penyakit ini dan meminta bantuan perubatan tepat pada waktunya. Hanya dalam kes ini, kemungkinan untuk mengelakkan komplikasi serius seperti:

  • keracunan akut badan;
  • albuminemia, apabila kadar albumin menurun dan tidak membenarkan plasma mengangkut sepenuhnya vitamin dan nutrien;
  • pekak, keterbelakangan mental, kejang kerana penembusan bilirubin ke otak;
  • refleks motor sukarela yang tidak dapat dikawal;
  • kekejangan anggota badan.

Sangat jarang berlaku, tetapi masih terdapat kes-kes apabila komplikasi yang paling tidak diingini dan sangat berbahaya berlaku - kernicterus, yang secara simptomatik berlalu dari satu fasa ke fasa yang lain:

  • Pengereman. Bayi menjadi lesu, hampir tidak dapat menghisap payudara, semua refleksnya tertekan.
  • Kerengsaan. Kanak-kanak itu mengalami hipertensi, mundur ke belakang, menoleh ke luar, menjerit-jerit hati.
  • Pemulihan khayalan. Pada pandangan pertama, ia adalah tahap ketika semua orang merasa bahawa semuanya berada di belakang dan kanak-kanak itu benar-benar menghidap penyakit ini. Walau bagaimanapun, ini hanya sementara waktu, di mana anda perlu memberi perhatian khusus kepada anak, cuba jangan terlepas satu gejala.
  • Komplikasi. Bilirubin menyerang otak, merosakkan nukleus, mempengaruhi sistem saraf, menyebabkan gangguan serius dalam tubuh, dapat mengakibatkan cerebral palsy bayi.

Untuk mendiagnosis penyakit kuning yang rumit, kaedah biokimia, sinar-X, dan juga biopsi digunakan.

Penting! Seberapa teruk akibat penyakit kuning untuk kesihatan bergantung pada diagnosis tepat pada masanya dan taktik perubatan yang dipilih dengan betul..

Jaundis parenkim dan obstruktif

Fisiologi, yang wujud pada banyak anak selepas kelahiran. Sebab-sebab utamanya dijelaskan di atas. Dia tidak berbahaya. Fenomena ini juga dapat diprovokasi semasa kehamilan seorang wanita, adanya beberapa penyakit berjangkit, jangkitan TORCH, diabetes mellitus.

Patologi, di mana terdapat bilirubin yang tinggi pada bayi baru lahir, sebab dan akibat sindrom semacam itu boleh menjadi serius, ia dikaitkan dengan perkembangan patologi tertentu.

Keadaan dan patologi berikut biasanya menyebabkan penyakit kuning patologi:

  • Jangkitan masuk ke hati, keradangannya;
  • Penyumbatan usus
  • Penyakit keturunan yang berkaitan dengan pemusnahan sel darah merah;
  • Ketidaksesuaian kumpulan darah pada anak dan ibu;
  • Kerosakan mekanikal pada saluran empedu;
  • Gangguan sistem hormon;
  • Disfungsi hati;
  • Sindrom Gilbert.

Diagnosis dibuat oleh doktor setelah memeriksa darah anak dan menggunakan kaedah diagnostik lain.

Patologi ini muncul kerana masuknya racun ke dalam hati atau jangkitan, jadi hepatosit tidak dapat mengikat bilirubin. Biasanya, fenomena ini diperhatikan apabila ibu hamil mengalami jangkitan TORCH, misalnya, sitomegalovirus, toxoplasma, dll..

Dalam kes ini, penyakit kuning akan disertai oleh gejala berikut:

  • Kelenjar getah bening yang bengkak;
  • Perubahan warna air kencing dan tinja;
  • Anemia;
  • Peningkatan saiz limpa, hati.

Untuk mengenal pasti patogen, kaedah PCR digunakan.

Penyakit kuning obstruktif berlaku jika kanak-kanak mempunyai bilirubin tinggi selama 1-2 bulan, ini disebabkan oleh gangguan aliran keluar hempedu, penyumbatan saluran.

Sebab-sebab patologi ini boleh menjadi:

  1. Hipoplasia hepatik;
  2. Cholelithiasis;
  3. Neoplasma;
  4. Penebalan hempedu;
  5. Atresia atau aplasia.

Rawatan peningkatan bilirubin di hospital dan rawatan di rumah

Doktor di hospital bersalin diminta untuk memantau tahap bilirubin dalam darah bayi yang baru lahir. Untuk mendapatkan gambaran sistemik yang lengkap mengenai kepekatan pigmen, mereka menetapkan ujian darah biokimia sepanjang tinggal bayi di hospital (2-3 kali) dan mengesan kecenderungan peningkatan atau penurunan tahap bilirubin.

Ibu dapat memastikan topik ini terkawal dan bertanya kepada doktor jika mereka mengambil analisis sedemikian dari seorang anak dan apa hasil penyelidikan makmal.

Kaedah apa yang digunakan untuk mengurangkan bilirubin

Menghilangkan penyakit kuning bayi baru lahir dengan lebih cepat membantu:

  • Penyusuan yang kerap. Sangat penting bagi bayi untuk menerima kolostrum, kerana ia akan memudahkan penghapusan mekonium yang kaya dengan bilirubin dengan lebih cepat. Makan mesti kerap dan tidak berhenti pada waktu malam.
  • Fototerapi. Ia ditetapkan untuk tahap bilirubin yang tinggi. Bayi disimpan di bawah lampu ultraviolet khas. Di bawah pengaruh cahaya mereka, bilirubin menjadi larut dalam air dan dikeluarkan lebih cepat..
  • Jalan-jalan luar dan mandian udara.

Untuk menilai keadaan kesihatan bayi yang baru lahir, darah diambil untuk dianalisis. Perkara pertama yang perlu disiasat adalah tahap bilirubin..

Kira-kira 60% bayi baru lahir dan 80% bayi menghidap penyakit kuning. Dalam kes ini, kulit, selaput lendir dan sklera mata kanak-kanak memperoleh warna kuning. Ibu bapa mempunyai persoalan bagaimana menurunkan bilirubin dalam darah dengan cepat.

Bilirubin pada bayi baru lahir - apa yang harus dilakukan jika tahapnya meningkat? Apakah kebiasaannya?

Adakah peningkatan bilirubin pada bayi baru lahir menimbulkan kebimbangan? Ramai ibu bapa tidak mempunyai maklumat yang cukup mengenai perkara ini, secara umum, adalah soalan yang kerap, dan takut apabila mereka mengetahui tentang diagnosis ini di hospital bersalin. Mari kita fikirkan bersama apa itu.

Apa itu bilirubin?

Salah satu produk penguraian hemoglobin adalah bilirubin. Dan semuanya berlaku seperti ini: eritrosit (sel darah merah) pada suatu ketika ternyata "dihapus", mereka telah menghabiskan masa mereka.

Oleh itu, mereka membusuk, dan pada saat pembusukan, hemoglobin dilepaskan. Dan tidak hanya dibebaskan - berada di luar sel darah merah, ia sudah beracun. Tubuh kita adalah sistem yang berwaspada dan bijaksana, sebaik sahaja mengesan unsur-unsur toksik, ia cepat menyingkirkannya. Dan kerana molekul besi memasuki hemoglobin (disebut heme), maka heme ini dikeluarkan dari badan. Dan di bawah pengaruh enzim tertentu, ia berubah menjadi bilirubin.

Penjelasan doktor

Inilah proses yang tidak terlalu rumit, kami telah menjelaskan sesuatu.

Apakah norma pada bayi baru lahir?

Darah diambil dari bayi untuk dianalisis, dan jika bayi dilahirkan tepat pada waktunya, maka indikator / tahap bilirubin dalam darah tidak boleh lebih dari 256 μmol / l. Ini berlaku untuk hari ketiga atau keempat selepas kelahiran..

Bagi bayi yang dilahirkan lebih awal, indikatornya akan berbeza. Norma - tidak lebih daripada 171 μmol / l.

Harus diingat bahawa penyimpangan dari norma yang ditentukan paling sering dijumpai di:

    Kanak-kanak dilahirkan sebelum waktunya;

Kanak-kanak dari pelbagai kehamilan;

Anak-anak yang ibunya telah mengalami kehamilan yang sukar, dengan pelbagai jenis patologi;

  • Kanak-kanak yang ibunya telah menyalahgunakan alkohol dan tembakau semasa mengandung.
  • Jadual: jumlah bilirubin serum

    Umurbilirubin, μmol / l
    12-24 jam85
    36 jam150
    48 jam180
    3-5 hari225
    6-7 hari145
    8-9 hari110
    10-11 hari80
    12-13 hari45
    14 hari dan seterusnya15

    Darah bayi yang baru lahir mengandungi sejumlah besar hemoglobin janin, yang membekalkan oksigen ke organ dan tisu tanpa bernafas. Selepas perkembangan fungsi paru-paru, kelebihan hemoglobin ini mula pecah, yang menyebabkan peningkatan kandungan enzim bilirubin (produk pemecahan eritrosit) dalam darah.

    Biasanya tahap maksimum dicapai pada hari ke-3-5 kehidupan, selepas itu ia mula menurun. Biasanya, pada minggu kedua kehidupan, bilirubin turun menjadi 35 μmol / L.

    Pada beberapa kanak-kanak (tidak lebih dari 2–4%) yang disusui, penyakit kuning dapat bertahan hingga 12 minggu, tetapi biasanya tidak memerlukan rawatan jika anak bertambah berat badan dan bilirubin tidak tumbuh.

    Ujian Bilirubin

    Analisis bilirubin pada bayi jangka diambil ketika tanda-tanda penyakit kuning muncul, biasanya pada hari ke-3, pada bayi pramatang - setelah 24 jam hidup dengan pengukuran berulang setiap 12-24 jam. Teknologi moden juga memungkinkan untuk mengawal tahap bilirubin dengan alat khas tanpa menusuk kulit.

    Hasil yang paling tepat dapat diperoleh jika anda lulus ujian 2-3 jam selepas memberi makan.

    Apa itu penyakit kuning?

    Inilah kata-kata yang ibu dengar di hospital: peningkatan bilirubin, penyakit kuning bayi baru lahir. Tetapi jangan takut! Dan langkah pertama adalah untuk mengetahui sama ada bayi anda mempunyai penyakit kuning fisiologi atau biologi. Walaupun dilihat dari namanya, anda dapat memahami bahawa ini adalah perkara yang berbeza..

    Penyakit kuning fisiologi didiagnosis pada kira-kira 70% bayi baru lahir - seperti yang anda lihat, jumlahnya besar.

    Apa yang mencetuskannya? Ya, semua patologi kehamilan yang sama pada ibu, dan ia juga boleh berlaku akibat hipoksia janin pada rahim atau asfiksia semasa lahir - malangnya, bukan situasi yang jarang berlaku.

    Penyakit kuning patologi berbahaya untuk kesihatan bayi. Sebab-sebab penampilannya mungkin:

    • kerosakan hati yang berjangkit;
    • patologi hormon;
    • ketidaksesuaian kumpulan dan faktor Rh darah ibu dan bayi;
    • penyumbatan usus;
    • pemusnahan eritrosit, ditentukan secara genetik;
    • penyakit kuning obstruktif;
    • disfungsi hepatik.

    Diagnosis, tentu saja, dibuat hanya oleh doktor. Dia, berdasarkan analisis, akan membuat kursus rawatan. Mengapa penyakit kuning patologi begitu berbahaya??

    Faktanya ialah bilirubin bayi yang baru lahir tidak dapat disekat sepenuhnya oleh bilirubin, dan dari darah ia memasuki sistem saraf bayi. Ketoksikan bilirubin mempengaruhi keadaan sistem saraf. Ini sangat berbahaya bagi otak kanak-kanak dan untuk semua pusat saraf utama..

    • Limpa dan hati bayi membesar
    • Refleks menghisap menurun
    • Kanak-kanak itu sangat mengantuk
    • Keresahan dan kejang motor berlaku
    • Tekanan darah bayi turun

    Bentuk penyakit kuning ini mesti dirawat tanpa gagal, jangan teragak-agak dengannya! Oleh kerana, jika anak itu tidak segera diberi bantuan, sudah pada usia enam bulan dia mungkin mengalami masalah pendengaran yang serius, perkembangan mental akan menjadi perlahan, keadaan dapat mencapai kelumpuhan.

    Oleh itu, langkah pertama adalah rawatan serius, dan pemerhatian berkala berikutnya oleh pakar neurologi.

    Doktor Komarovsky mengenai penyakit kuning

    Rawatan pada tahap yang meningkat, yang lebih baik?

    Sekiranya didiagnosis dengan penyakit kuning fisiologi, rawatan yang paling berkesan dan selamat adalah fototerapi atau terapi cahaya. Cahaya inilah yang menyediakan proses menukar bilirubin tidak langsung menjadi lumirubin, yang tidak lagi beracun. Ia dikeluarkan dari badan dalam air kencing dan tinja..

    Setelah selesai menjalani rawatan, mereka akan lulus, dan kejadiannya sama sekali tidak diperlukan..

    Lekapan awal dan penyusuan yang cukup kerap berjaya membantu memerangi masalah tersebut. Kolostrum membantu kotoran asli mekonium untuk meninggalkan badan, dan bilirubin keluar dengannya. Tetapi jika mekonium berlama-lama di dalam tubuh bayi, maka bilirubin dari usus mungkin kembali ke aliran darah, dan penyakit kuning akan meningkat.

    Bahkan penyakit kuning yang agak selamat, seperti fisiologi, memerlukan pemantauan dan perhatian doktor secara berterusan. Oleh itu, ibu mengandung seharusnya berminat dengan bagaimana bayinya: mengawal keadaan bermaksud saraf yang terselamat.

    Baca mengenai dysbiosis pada bayi dalam artikel kami, kami membincangkan gejala.

    Di sini anda boleh mengetahui mengenai Staphylococcus aureus, apa yang berbahaya?

    Cara menurunkan bilirubin pada bayi baru lahir?

    Untuk menurunkan bilirubin dalam darah dengan berkesan, anak mesti mendapat pemakanan yang mencukupi. Menghisap merangsang pengecutan dinding usus, yang memudahkan laluan najis yang tinggi dalam bilirubin. Bayi yang disusui sepenuhnya harus disapu pada payudara sekurang-kurangnya 8 kali sehari, setiap 2-3 jam pada siang hari dan setiap 3-4 jam pada waktu malam. Jangan tambahkan air ke bayi yang baru lahir dengan glukosa - ini boleh melambatkan najis dan melambatkan perkumuhan bilirubin. Peningkatan pengeluaran air kencing tidak memainkan peranan besar dalam rawatan penyakit kuning, kerana tidak lebih dari 2% dari semua bilirubin diekskresikan melalui buah pinggang.

    Gangguan penyusuan susu ibu tidak disarankan untuk penyakit kuning neonatal, tetapi dapat dilakukan selama 24-48 jam untuk mengesahkan diagnosis penyakit kuning susu ibu, proses jinak yang tidak berkaitan dengan risiko hiperbilirubinemia dan nampaknya disebabkan oleh hormon dan bahan lain dalam susu ibu..

    Pada masa ini, anda dapat memberi susu kepada anak dengan susu formula atau susu pekat, dipanaskan pada suhu 60-70 ° C dan disejukkan. Penyusuan susu ibu dapat disambung semula setelah selesai ujian.

    Fototerapi dengan lampu spektrum biru-hijau ditunjukkan pada kepekatan bilirubin di atas 260-300 μmol / l. Cahaya dengan panjang gelombang ini menghancurkan bilirubin, yang mengakibatkan penurunan tahapnya sebanyak 30–35 μmol / L dalam 4–6 jam.

    Kemustahilan pengurangan sekurang-kurangnya 20 μmol / L untuk masa yang ditentukan menunjukkan keberkesanan fototerapi. Tahap bilirubin pada kanak-kanak yang menjalani fototerapi harus dipantau setiap 2-3 jam melalui ujian kulit. Apabila bilirubin turun ke 220 μmol / l dan ke bawah, prosedur dihentikan.

    • 85 dalam darah tali pusat,
    • 170 dalam 24 jam pertama kehidupan,
    • 250 24-48 jam,
    • 340 berumur lebih dari 48 jam,
    • dengan peningkatan lebih daripada 9 μmol / l sejam.

    Biasanya, keperluan untuk penggantian darah berlaku pada kanak-kanak dengan konflik Rh atau ketidaksesuaian kumpulan darah.

    Rawatan ubat (imunoglobulin, phenobarbital) hanya digunakan dalam rawatan penyakit kuning hemolitik isoimun setelah pemindahan darah dan tidak boleh diresepkan kepada kanak-kanak yang diagnosisnya tidak disahkan!

    Kemungkinan akibat peningkatan tahap

    Biasanya, tahap bilirubin yang tinggi biasanya tidak membawa risiko komplikasi, namun, jika meningkat kepada lebih dari 400 μmol / L pada anak yang sihat dan lebih dari 340 μmol / L pada bayi baru lahir dengan keadaan hemolitik, ensefalopati bilirubin dan komplikasi yang menyertainya mungkin berkembang.

    Bilirubin pada bayi baru lahir: penilaian makmal dan pengurusan perubatan

    Penyakit kuning adalah salah satu masalah yang paling biasa pada minggu-minggu pertama kehidupan. Bilirubin yang meningkat pada bayi baru lahir (norma untuk hidup seharian bergantung pada banyak faktor) boleh menjadi penyebab kerosakan otak. Warna kuning pada kulit bayi adalah petunjuk untuk pemerhatian yang teliti dan pemeriksaan tambahan.

    Metabolisme Bilirubin

    Memahami proses biokimia yang paling kompleks dalam tubuh manusia membantu memahami sifat penyakit ini.

    Informasi berguna

    Pecahan protein yang mengandungi heme, yang merangkumi hemoglobin (ke tahap yang lebih besar), sitokrom dan myoglobin. Pecahan berlaku di sel sumsum tulang, limpa, hati, dan kelenjar getah bening. Di bawah pengaruh enzim selular, heme diubah menjadi biliverdin, yang selanjutnya ditukar menjadi bilirubin (tindakan biliverdin reduktase).Terbentuk tidak terkonjugasi (bilirubin tidak langsung).
    Bahan dalam darah mengikat albumin darah dan bergerak ke sel hati. Di sinilah ia digabungkan dengan asid glukuronik. Sebatian larut air terbentuk.Produk akhir adalah konjugasi (bilirubin langsung). Bahagian hempedu.
    Hampir semua bilirubin langsung yang terbentuk diekskresikan ke saluran gastrointestinal.Di dalam usus, bahan tersebut ditukar menjadi stercobilinogen. Produk akhir adalah stercobilin, yang dikeluarkan dalam tinja.
    Sebilangan kecil stercobilinogen diserap dari usus.Sebahagian daripada stercobilinogen diproses kembali oleh hepatosit dan diekskresikan dalam empedu.

    Selebihnya ditukar menjadi urobilinogen dan dikeluarkan oleh buah pinggang. Urinalisis membantu mendiagnosis banyak penyakit.

    Apabila fungsi hati tidak mencukupi, kepekatan urobilinogen dalam air kencing meningkat.

    Mengapa tahap tinggi bilirubin dalam darah berbahaya?

    Peningkatan kepekatan zat dalam darah menunjukkan masalah serius. Selain itu, bilirubin yang tidak terkonjugasi sangat toksik. Pembentukannya dalam jumlah besar menyebabkan pelanggaran serius..

    Tindakan bilirubin tidak langsung:

    1. Menembusi membran sel dengan mudah dan cepat.
    2. Memberi kesan negatif kepada mitokondria - organel yang bertanggungjawab untuk metabolisme tenaga.
    3. Pada peringkat sel, ia mengganggu proses seperti sintesis protein dan pengangkutan ion kalium melintasi membran.
    4. Pada kepekatan tinggi dalam darah, ia dapat mengatasi penghalang darah-otak, merosakkan dan memusnahkan inti otak otak. Ini membawa kepada ensefalopati toksik..

    Perhatian! Bilirubin tidak langsung yang terikat pada albumin tidak dapat melintasi penghalang darah-otak. Kapasiti pengikat darah dikurangkan dalam keadaan seperti hipoksia, hipotermia, dehidrasi, dan asidosis.

    Ciri-ciri tempoh perinatal

    Pertukaran bilirubin pada bayi baru lahir dicirikan oleh pengumpulan pigmen yang cepat dalam darah. Risiko mabuk dan kemunculan gangguan dari sistem saraf pusat meningkat.

    Sebab peningkatan tahap bilirubin tidak langsung:

    1. Darah mengandungi sebilangan besar sel yang belum matang (retikulosit dan normoblas).
    2. Hati janin dan bayi yang baru lahir dalam 7 hari pertama kehidupan tidak mampu melakukan konjugasi penuh bilirubin. Ini disebabkan oleh ketiadaan protein Z dan ligandin di hati janin dan penurunan aktiviti glukuroniltransferase kerana tindakan hormon kehamilan. Aktiviti fungsi konjugasi hati meningkat secara beransur-ansur dan mencapai tahap orang dewasa hanya pada minggu keempat kehidupan.
    3. Jangka hayat eritrosit bayi baru lahir adalah 80 hari, kerana mengandung hemoglobin janin. Kemusnahan cepat dan ketahanan sel darah merah yang rendah adalah salah satu sebab mengapa bilirubin meningkat.
    4. Fungsi ekskresi hati pada bayi pada bulan pertama kehidupan berkurang kerana ciri-ciri anatomi (bilangan kapilari empedu tidak mencukupi, diameter kecilnya). Kerana ini, stasis hempedu sering berlaku..
    5. Kemandulan usus, disebabkan oleh itu penyingkiran pigmen hempedu melalui saluran gastrointestinal terganggu.
    6. Ciri-ciri peredaran darah bayi yang baru lahir dalam beberapa hari pertama kehidupan: sebahagian darah dari usus masuk ke vena cava inferior melalui saluran (arantia) khas, melewati hati.

    Untuk mengelakkan komplikasi yang mungkin berlaku, perlu diperiksa bayi yang baru lahir sebelum munculnya kulit kuning yang kelihatan. Analisis pada bayi yang baru lahir untuk bilirubin dari tali pusat sangat penting.

    Apa itu penyakit kuning?

    Perubahan warna kulit dikaitkan dengan peningkatan jumlah bilirubin dalam darah.

    Manifestasi penyakit kuning yang dapat dilihat:

    • pada orang dewasa - 26 μmol / l;
    • pada bayi yang dilahirkan pada jangka masa - 69 μmol / l;
    • pada kanak-kanak yang dilahirkan sebelum waktunya - 120 μmol / l.

    Penyakit kuning boleh menjadi fisiologi dan patologi.

    Bila tidak perlu risau?

    Tanda penyakit kuning fisiologi:

    • paling kerap bermula pada hari ke-3 kehidupan;
    • bilirubin tali pusat adalah normal (kurang daripada 50-56 μmol / l, bilangan yang lebih tinggi memerlukan pemantauan bayi dan pemantauan analisis dari masa ke masa);
    • pertumbuhan per jam kecil (tidak melebihi 5-5.5 μmol / l sejam);
    • walaupun sedikit peningkatan dalam ukuran hati dan limpa tidak hadir;
    • tempoh penyakit kuning tidak lebih dari seminggu pada bayi jangka panjang dan dua minggu pada bayi jangka panjang;
    • keadaan bayi tidak dilanggar (bayi menyusu dengan baik dan bertambah berat badan);
    • kulit mempunyai warna oren terang;
    • hemoglobin tidak menurun;
    • kepekatan maksimum bilirubin tidak melebihi 170 μmol / l pada bayi baru lahir pramatang dan 256 μmol / l dalam jangka masa penuh;
    • bahagian pecahan konjugasi kurang daripada 20%;
    • tahap bilirubin meningkat kerana pecahan (toksik) yang tidak terkonjugasi.

    Sebarang penyimpangan dari norma perlu mendapat perhatian khusus dari doktor yang merawat..

    Petunjuk proses patologi

    • penyakit kuning pada bayi yang baru lahir (peningkatan bilirubin) muncul lebih awal (semasa kelahiran atau pada hari pertama kehidupan) atau terlambat (pada minggu kedua);
    • terdapat tanda-tanda kehancuran eritrosit: penurunan hemoglobin, kandungan darah yang tinggi dalam bentuk darah (retikulosit, normoblas), limpa dan hati yang membesar dan padat dirasakan;
    • kandungan bilirubin langsung (terikat) meningkat - melebihi 25 μmol / l;
    • kursus panjang (lebih daripada seminggu pada bayi jangka panjang dan dua minggu pada bayi pramatang);
    • tahap tinggi bilirubin pada bayi baru lahir dalam darah tali pusat (lebih daripada 60 μmol / l);
    • peningkatan pesat dalam jumlah bilirubin tidak langsung (lebih daripada 9 μmol / l sejam);
    • proses patologi yang tidak bergelombang (tempoh peningkatan keadaan digantikan oleh tempoh peningkatan penyakit kuning);
    • perubahan tingkah laku anak (menjadi lesu atau gelisah, tidak menghisap dengan baik);
    • warna kulit kehijauan atau bersahaja.

    Rawatan yang tepat pada masanya dan cekap adalah jaminan pemulihan anak dan perkembangannya dengan betul.

    Klasifikasi penyakit kuning patologi

    Dengan patogenesis (dari mana bilirubin naik):

    Di jantung perkembangan penyakit ini adalah peningkatan pembentukan bilirubinMasalah keturunan:

    • Membranopati eritrosit (kerana kecacatan pada membran, sel darah merah cepat musnah). Ini termasuk penyakit seperti mikrospherositosis dan eliptositosis.
    • Kekurangan kongenital enzim eritrosit (piruvate kinase, eritropoietik porphyria).
    • Gangguan pada struktur hemoglobin (anemia sel sabit) dan sintesisnya (α dan β-talasemia).
    Diperolehi:

    • Penyakit hemolitik pada bayi baru lahir (konflik imun antara janin dan ibu).
    • Polisitemia (darah tebal, peningkatan jumlah sel darah merah).
    • Pendarahan subkutan dan subgaleal berganda, cephalohematoma besar.
    • Sindrom darah yang ditelan.
    • Hemolisis kerana mengambil ubat tertentu (vikasol, oxytocin, sulfonamides).
    • Penyakit autoimun pada ibu (lupus erythematosus).
    • Stenosis pilorik, penyumbatan usus.
    • Kekurangan vitamin E.
    Berkurangnya keupayaan konjugasi hatiMasalah kongenital:

    • Penyakit Gilbert - pengambilan bilirubin oleh sel hati terganggu.
    • Sindrom Crigler-Najjar - kecacatan dalam proses konjugasi.
    • Sindrom Rotor dan Dubin-Jones (gangguan ekskresi bilirubin dari sel hati.
    • Penyakit kuning simptomatik dalam galaktosemia, hipotiroidisme dan gangguan metabolik kongenital yang lain.
    Peningkatan tahap bilirubin langsung pada bayi mungkin merupakan tanda:

    Jaundis dari susu ibu (berlebihan hormon wanita).

    Hepatitis berjangkit atau toksik.

    Pemakanan parenteral yang tidak betul dikira.

    Penyakit kuning mekanikalSekiranya bayi tidak mempunyai pigmen hempedu dalam tinja, ini mungkin merupakan tanda penyumbatan saluran empedu..

    Patologi keturunan merangkumi:

    • Kurang berkembang atau atresia saluran empedu, yang terletak di luar hati.
    • Penyakit kuning "Familial" kerana genangan hempedu (kolestasis).
    • Jaundis disertai dengan pembesaran saluran empedu hepatik (fibrosis hati kongenital).
    • Stagnasi hempedu dalam gangguan metabolik keturunan (fibrosis kistik, penyakit Niemann-Pick).
    Diperolehi:

    • Patologi saluran empedu disebabkan oleh hepatitis, selepas pemindahan hati atau sirosis.
    • Kista atau stenosis saluran empedu (biasa).
    Penyakit kuning campurTiada kelainan kongenital.Peningkatan jumlah bilirubin pada bayi baru lahir dengan penyakit berikut:

    • Penyakit kuning sementara.
    • Sepsis.
    • Jangkitan kongenital (toksoplasmosis, listeriosis, sitomegali.

    Pengelasan makmal:

    Jaundis dengan peningkatan kepekatan bilirubin tidak langsung dalam darahIni termasuk:

    • HDN (penyakit hemolitik bayi yang baru lahir) - dalam bentuk teruk, bilirubin dalam darah meningkat menjadi 380 μmol / l dan ke atas;
    • kecacatan kongenital eritrosit;
    • memperoleh anemia hemolitik (sekunder);
    • polisitemia;
    • pendarahan besar (hematoma) dan sindrom darah menelan;
    • bayi baru lahir dari ibu yang menghidap diabetes mellitus;
    • penyakit kuning dari susu manusia;
    • hiberbilirubinemia dengan penyumbatan usus.
    Penyakit kuning dengan peningkatan kadar bilirubin konjugasi (langsung), tetapi najis berwarna normalPenyakit:

    • hepatitis (kandungan bilirubin langsung dalam serum darah boleh mencapai 130 μmol / l);
    • gangguan metabolik keturunan (galaktosemia, fruktosemia, sindrom Rotor).
    Jaundis dengan kesesakan hempedu dan najis berubah warnaSebabnya:

    • atresia saluran empedu hepatik;
    • kekurangan saluran empedu;
    • atresia saluran empedu extrahepatic;
    • Sistik Fibrosis;
    • tumor saluran empedu.

    Dalam proses patologi ini, analisis pada bayi untuk bilirubin menunjukkan tahap pecahan konjugasi dan tidak terkonjugasi yang tinggi dalam darah..

    Pemeriksaan makmal membantu mengenal pasti penyakit dan berjaya melawannya.

    Anemia keturunan dengan pemusnahan sel darah merah yang cepat

    Ia boleh disyaki jika terdapat tanda-tanda pemusnahan eritrosit yang teruk: penurunan hemoglobin, limpa yang membesar, peningkatan kandungan bilirubin tidak langsung dalam darah menjadi 370 μmol / l dan lebih tinggi jika tidak ada data untuk konflik imunologi.

    Untuk diagnosis patologi keturunan tepat pada masanya, perbincangan dengan ibu bapa dan sejarah genetik sangat penting..

    Penyakit hemolitik pada bayi baru lahir

    Penyebab penyakit ini adalah ketidaksesuaian darah ibu dan janin untuk antigen eritrosit.

    Bentuk HDN yang paling biasa

    Anemia Minkowski-ShoffardKerana kecacatan membran, kebolehtelapannya terhadap ion natrium meningkat, yang menyebabkan pengumpulan air dan peningkatan beban pada sel.

    Erythrocytes memperoleh bentuk bola, mudah rosak.

    Jenis warisan autosomal yang dominan (biasanya salah seorang ibu bapa anak sakit. Mutasi spontan mungkin berlaku.

    • eritrosit sfera;
    • penurunan diameter sel darah merah;
    • peningkatan ketebalan eritrosit;
    • pengurangan daya tahan terhadap penyelesaian osmotik.

    Dalam kes yang teruk, pembedahan membuang limpa ditunjukkan..

    Mikrosferosit kongenital dapat diduga pada penyakit kuning pada bayi yang baru lahir dengan sifat berlarutan dengan peningkatan limpa dan penurunan hemoglobin.

    Pycnocytosis pada bayi baru lahirBoleh dijumpai pada hari-hari pertama kehidupan.
    • bentuk khas sel darah merah (dengan proses styloid);
    • penurunan hemoglobin kurang daripada 150 g / l;
    • bengkak;
    • gangguan neurologi

    Jangka hayat sel darah merah berkurang.

    Jenis warisan - mungkin autosomal resesif.

    Boleh berlaku pada bayi pramatang dengan kekurangan vitamin E (dalam kes ini, sementara).

    Sekiranya bilirubin meningkat dengan ketara pada bayi baru lahir, akibatnya boleh menjadi teruk (kernicterus).

    Ovalositosis kongenitalGangguan yang jarang berlaku dengan corak warisan autosomal yang dominan.
    • bentuk elips sel darah merah;
    • hemolisis dinyatakan sedikit (bilirubin tidak langsung meningkat menjadi 300 μmol / l);
    • hati dan limpa yang membesar terasa;
    • anemia ringan.

    Pecahan sel darah merah berlaku di limpa, hati dan sumsum tulang. Dalam bentuk penyakit yang teruk, hemolisis intravaskular adalah mungkin..

    Antibodi merosakkan membran eritrosit, yang menyebabkan peningkatan kebolehtelapan dan gangguan metabolik. Sel darah merah yang diubah ditangkap oleh makrofag dan mati. Hasilnya adalah pembentukan sejumlah besar bilirubin tidak langsung (lebih dari 360 μmol / l), yang tidak dapat ditangani oleh hati anak yang baru lahir..

    Dengan bentuk HDN yang ringan (dengan sejumlah kecil antibodi ibu), penyakit kuning tidak dinyatakan.

    Gambar klinikal

    Klasifikasi (mengikut tahap keterukan):

    Ketidaksesuaian dengan antigen ABOSelalunya berlaku jika ibu mempunyai kumpulan darah 0 (I), dan bayi mempunyai A (II). Kurang kerap - dengan kumpulan darah B (III) pada janin.
    Ketidakserasian RhBerkembang apabila ibu Rh-negatif membawa janin positif Rh.

    Risiko HDN meningkat dengan setiap kehamilan berikutnya.

    Eritrosit janin, memasuki sistem peredaran darah ibu, menyebabkan pembentukan antibodi.

    Imunoglobulin Kelas G melintasi plasenta dan memusnahkan sel darah merah janin.

    Kandungan bilirubin tidak langsung dalam darah dapat mencapai 400 (akibat fenomena ini adalah gangguan neurologi yang teruk, ensefalopati).

    Penting! Bagi semua bayi yang baru lahir dengan tanda-tanda mabuk dan kandungan bilirubin tidak langsung lebih daripada 330 μmol / L dalam serum darah, pemeriksaan oleh pakar neurologi diperlukan, jika perlu, kursus pemulihan.

    Jaundis dengan fungsi sel hati yang terganggu

    Tanda-tanda utama: ketiadaan anemia, pembesaran limpa dan retikulositosis.

    Bentuk edematousKeadaan kanak-kanak itu serius sejak lahir.

    Semasa pemeriksaan, doktor akan menyatakan:

    • pucat teruk, kadang-kadang dengan warna kulit kekuningan;
    • edema, yang sangat ketara pada anggota badan, muka dan alat kelamin luar;
    • perut yang membesar (kerana asites);
    • gangguan pernafasan kerana ketidakmatangan tisu paru-paru dan diafragma yang meningkat;
    • peningkatan ketara dalam ukuran hati dan limpa.

    Kanak-kanak sering dilahirkan dengan sesak nafas.

    Dalam penyelidikan makmal, diperhatikan:

    • penurunan protein (hipoproteinemia) serum darah: menurun hingga 40 g / l dan kurang;
    • dalam darah yang diperoleh dari tali pusat, tahap bilirubin meningkat;
    • penurunan hemoglobin yang ketara;
    • trombositopenia.
    Bentuk IctericBentuk HDN yang paling biasa. Pada beberapa bayi, penyakit kuning dapat dilihat sebaik sahaja dilahirkan atau muncul pada hari pertama..

    Dengan bentuk penyakit ini, kandungan bilirubin tidak langsung dalam darah meningkat, mencapai 350 μmol / l dan bilangan yang lebih tinggi.

    • penyakit kuning (pada hari-hari pertama, kulitnya berwarna jingga, kemudian menjadi gangsa, kemudian menjadi lemon);
    • pembesaran (ketara) limpa dan hati;
    • kegatalan (edema) dinding perut anterior;
    • pewarnaan sklera dan membran mukus yang kelihatan.

    Apabila penyakit kuning meningkat, bayi menjadi lesu, menghisap dengan teruk.

    Tahap bilirubin kritikal pada bayi baru lahir - petunjuk untuk pemindahan darah pengganti.

    Ujian darah menunjukkan:

    • penurunan hemoglobin;
    • peningkatan bilangan normoblas;
    • retikulositosis;
    • penurunan bilangan platelet.
    Bentuk anemiaIa berlaku pada 20% bayi yang sakit.
    • kanak-kanak pucat, tidak menyusu dengan baik dan menambah berat badan;
    • kelemahan nada otot dan refleks fisiologi;
    • sedikit peningkatan kepekatan bilirubin tidak langsung dalam darah (hingga 230 μmol / l).
    • limpa dan hati yang membesar dirasakan;
    • penurunan tahap hemoglobin (diperhatikan dari minggu kedua kehidupan.
    Ensefalopati BilirubinBiasanya didiagnosis pada akhir minggu pertama kehidupan. Encephalopathy berkembang secara beransur-ansur.

    Penyebab kerosakan otak yang biasa adalah rawatan yang tidak betul (peningkatan bilirubin tidak langsung dalam darah tidak diketahui lama).

    • Peningkatan tanda-tanda keracunan bilirubin (kelesuan, penurunan refleks fisiologi dan nada. Gejala seperti nystagmus rotator, muntah dan regurgitasi kerap muncul. Tangisan bayi baru lahir menjadi monoton, kehilangan warna emosinya.
    • Permulaan gejala khas kernicterus. Ini termasuk: ketegaran otot-otot oksipital, opisthotonus (anak terletak di bahagian belakang kepala, anggota badan dilanjutkan, tangan dikepal menjadi penumbuk), kejang kegembiraan, tangisan "otak", sawan. Keadaan anak bertambah buruk pada siang hari. Norma dan had kandungan bilirubin tidak langsung dalam darah bergantung pada banyak faktor: usia kehamilan, berat badan anak, kehadiran penyakit bersamaan.
    • Tahap kesejahteraan palsu (bermula dari pertengahan minggu kedua kehidupan). Kekejangan hilang.
    • Tempoh pembentukan komplikasi neurologi. Akibat penyakit kuning nuklear: paresis, kelumpuhan, perkembangan psiko-emosi yang tertunda.

    Dengan kerosakan otak yang teruk, kanak-kanak itu mungkin mati.

    Sindrom Gilbert
    • penyakit ini diwarisi (pewarisan resesif autosomal);
    • pengurangan penembusan bilirubin tidak langsung ke dalam sel hati;
    • terdapat sedikit penurunan aktiviti glukuronil transferase;
    • semasa rawatan dengan fenobarbital - dinamik positif.
    Ia menampakkan diri pada usia remaja atau sekolah. Biasanya didiagnosis semasa pemeriksaan rutin.

    • penyakit kuning sederhana (bilirubin meningkat hingga 200 μmol / l);
    • tiada pembesaran limpa dan hati;
    • penyakit kuning bertambah teruk dengan pelbagai penyakit, puasa, pengambilan parasetamol.
    Sindrom Crigler-NajarJenis I - dicirikan oleh ketiadaan glukuroniltransferase di hati, disebarkan secara autosomal resesif.

    Jenis II - aktiviti enzim adalah 5% normal.

    Jenis I:

    • penyakit kuning dari hari pertama;
    • kepekatan bilirubin dalam darah mencapai jumlah yang tinggi (320-800 μmol / l);
    • komplikasi yang biasa berlaku adalah penyakit kuning nuklear;
    • tiada kesan terapi fenobarbital;
    • keadaan bertambah baik selepas fototerapi.

    Pada masa ini, kaedah baru untuk merawat penyakit kuning Crigler-Najar sedang dikembangkan: pemindahan hati, penggunaan kaedah kejuruteraan genetik.

    • hiperbilirubinemia kurang ketara (tahap purata 265 μmol / l);
    • kernicterus hanya mungkin berlaku semasa tempoh neonatal;
    • rawatan berkesan dengan phenobarbital;
    • kursus berulang.
    Sindrom Lucei-Driscola
    • penurunan sementara dalam aktiviti glukuronil transferase (dalam tempoh neonatal);
    • jenis pewarisan - jenis pewarisan adalah autosomal resesif;
    • serum ibu mengandungi zat yang menghalang aktiviti enzim.
    Biasanya:

    • hiperbilirubinemia teruk pada hari-hari pertama kehidupan (di atas 290 μmol / l);
    • penyakit kuning nuklear sering berkembang;
    • tidak memerlukan langkah-langkah terapi, berlaku pada minggu kedua kehidupan.
    Jaundis dari susu ibuPenindasan konjugasi bilirubin oleh produk yang membentuk susu manusia.

    Ujian diagnostik - penurunan tahap bilirubin dengan jeda dalam penyusuan selama 2-3 hari.

    Tanda:

    • penyakit kuning sederhana tanpa sebab yang jelas pada bayi yang disusui (tahap bilirubin rata-rata adalah 250 μmol / l);
    • bayi baru lahir aktif, menambah berat badan dengan baik;
    • hati dan limpa tidak membesar;
    • penyakit kuning nuklear tidak berlaku.

    Disfungsi hepatosit boleh disyaki dengan penyakit kuning yang berlarutan dan tiada kesan rawatan.

    Jaundis dengan bilirubinemia langsung

    Diagnosis gangguan metabolik tepat pada masanya akan menyelamatkan nyawa! Tanda-tanda amaran: regurgitasi yang kerap dan kekurangan kenaikan berat badan, tiada kesan rawatan.

    Penyakit kuning obstruktif

    Dengan patologi ini, kolestasis berkembang - pemberhentian atau penurunan aliran hempedu.

    • najis berwarna atau berwarna terang;
    • penyakit kuning dengan nada kehijauan (pengumpulan biliverdin dalam darah);
    • air kencing berwarna (tiada urobilin);
    • stercobilin tidak dijumpai di dalam najis;
    • hati dan limpa yang besar dan lebat;
    • pengembangan urat dangkal (selalunya - dinding perut anterior).

    Pada beberapa kanak-kanak, pada hari-hari pertama kehidupan, najis mungkin berwarna, kemudian berubah warna secara beransur-ansur.

    Hepatitis berjangkitSelalunya berlaku:

    • Kerosakan hati toxoplasma.
    • Sindrom rubella kongenital. Hepatitis dikaitkan dengan kerosakan otak dan anomali kongenital. Hati dan limpa yang diperbesar dapat dilihat dari hari-hari pertama kehidupan.
    • Sitomegali kongenital. Ramai kanak-kanak tidak simptomatik. Dalam kes yang teruk - penyakit kuning kongenital, hati dan limpa yang membesar, gangguan pembekuan darah.
    • Hepatitis C kongenital dan B. Kemunculan penyakit kuning pada bulan kedua kehidupan adalah ciri. Hiperbilirubinemia bercampur (peningkatan kepekatan pecahan konjugasi dan tidak terkonjugasi (280 μmol / L dan lebih tinggi). Sindrom hemoragik sering berlaku.
    Hepatitis toksikKerosakan sel hati di bawah pengaruh pelbagai bahan (racun bakteria, ubat).
    • penyakit kuning dengan peningkatan tahap bilirubin langsung dan tidak langsung dalam darah (lebih daripada 285 μmol / l);
    • aktiviti alkali fosfatase dan transaminase sedikit meningkat;
    • tidak memerlukan terapi khusus.
    Gangguan metabolikPenyakit terkenal seperti:
    • Galactosemia. Ia diwarisi (jenis resesif autosomal). Kerana kekurangan enzim kongenital dalam tubuh, galaktosa terkumpul, yang mempunyai kesan toksik pada hati. Dari 2-3 hari hidup, penyakit kuning muncul. Pada peringkat awal penyakit, bilirubin tidak langsung meningkat (lebih daripada 270 μmol / l), kemudian pecahan konjugasi muncul. Dari minggu kedua hati membesar. Disifatkan oleh penurunan berat badan yang besar, regurgitasi yang kerap. Sekiranya tidak ada rawatan (memberi makan dengan campuran khas tanpa laktosa dalam komposisi), sirosis hati berkembang.
    • Tirosinemia. Gangguan kongenital metabolisme protein. Jenis pewarisan adalah autosomal resesif. Dalam bentuk akut penyakit ini, gejala berikut muncul: penyakit kuning (peningkatan bilirubin di atas 260 μmol / l), sindrom hemoragik, peningkatan ukuran hati, peningkatan kegembiraan. Tanda khusus - kerana peningkatan tahap metionin dalam darah, anak berbau seperti kubis.

    Penyebab umum penyakit kuning obstruktif adalah kolangitis yang berpanjangan (radang saluran empedu), yang dapat digabungkan dengan hepatitis.

    Diagnostik

    Untuk pengesanan penyakit kuning tepat pada masanya, pelbagai langkah telah dikembangkan.

    Pemeriksaan wanita hamil

    Kolestasis ekstraepatikCiri-ciri:

    • berat lahir normal;
    • perubahan warna najis muncul dengan cepat;
    • hati membesar, bergelombang dan padat pada palpation;
    • dalam darah, kandungan bilirubin langsung dan tidak langsung meningkat dengan ketara (lebih daripada 240 μmol / l).
    Sistik FibrosisPenyakit keturunan, yang dimanifestasikan oleh pelanggaran tindakan kelenjar eksokrin, yang menyebabkan sistem pencernaan dan pernafasan menderita.

    Kolestasis berkembang kerana penyumbatan saluran empedu dengan rembesan tebal.

    Jaundis bercampur, kepekatan bilirubin dalam darah meningkat melebihi 233 μmol / l.

    Perbualan dengan ibu hamil, pengumpulan maklumat mengenai penyakit keturunan, sejarah vaksinasi dan transfusi.
    Penentuan kumpulan darah dan faktor Rh.
    Penentuan titer antibodi Rh pada semua wanita dengan darah Rh-negatif. Kajian pertama dilakukan ketika mendaftar kehamilan, yang kedua pada 18-20 minggu, pada trimester terakhir disarankan untuk memeriksa titer antibodi setiap empat minggu.
    Dengan kadar antibodi yang tinggi (1:16, 1:32 dan lebih tinggi), amniosentesis dan penentuan kandungan bilirubin dalam cecair amniotik diperlukan.

    Setiap wanita dengan darah negatif Rh harus bertanggungjawab terutamanya untuk kehamilannya..

    Pemeriksaan bayi yang baru lahir

    Penting! Ramai ibu menolak ujian darah yang memihak kepada kaedah penyelidikan yang tidak invasif. Dengan penyakit kuning patologi, hanya alat untuk mengukur bilirubin pada bayi baru lahir yang tidak dapat digunakan, kerana jika kepekatan di atas 255 μmol / L ditentukan, pembacaannya mungkin berbeza dari hasil ujian darah dari vena.

    Ujian darah rutin dilakukan dalam kes berikut:

    • pada bayi pramatang yang dilahirkan sebelum 35 minggu;
    • jika penyakit kuning muncul pada hari pertama kehidupan;
    • dengan sebarang hiperbilirubinemia patologi;
    • pada kanak-kanak dengan fototerapi;
    • jika penyimpangan dari norma dikesan menggunakan kaedah transkutan.

    Petunjuk

    Bagi bayi baru lahir, norma bilirubin bergantung pada banyak faktor..

    Ini termasuk:

    • usia kanak-kanak;
    • berat badan;
    • usia kehamilan semasa kelahiran.
    PemeriksaanWarna kulit, membran mukus dan sclera dinilai. Ukuran hati dan limpa ditentukan.
    Penentuan tahap bilirubin dalam darah tidak invasifAlat khas untuk mengukur bilirubin pada bayi baru lahir digunakan untuk kajian - "Bilitest".
    • menentukan kandungan bilirubin dengan tepat dalam tisu subkutan dengan darah berkisar antara 100 hingga 255 μmol / l pada bayi jangka panjang dan bayi pramatang yang dilahirkan selepas 35 minggu;
    • membantu mengenal pasti bayi baru lahir yang memerlukan ujian darah;
    • mengurangkan bilangan pemeriksaan traumatik;
    • mencegah pelepasan pramatang;
    • kajian itu tidak menyakitkan;
    • membantu mengawal keberkesanan terapi.
    Penyelidikan makmalBagi kanak-kanak yang berisiko menghidap HDN selepas kelahiran:
    • penentuan kumpulan darah dan faktor Rh;
    • Ujian Coombs;
    • formula darah;
    • bilirubin darah tali pusat.
    • pemantauan parameter darah merah dalam dinamika;
    • penentuan peningkatan bilirubin setiap jam;
    • ujian darah biokimia (pecahan bilirubin, kandungan protein, transaminase dan aktiviti alkali fosfatase).

    Sekiranya penyakit kuning berlangsung lebih dari tiga minggu, galaktosemia harus dikesampingkan.

    Cara mengambil darah untuk bilirubin pada bayi?

    Analisis memerlukan 5 ml darah vena. Setelah merawat kulit dengan larutan alkohol, saluran darah ditusuk dengan jarum halus.

    Kajian ini boleh dilakukan pada bila-bila masa sepanjang hari, sebelum atau selepas makan..

    Peperiksaan tambahanRundingan sering diperlukan:
    • genetik (jika anda mengesyaki penyakit keturunan);
    • pakar bedah (untuk mengecualikan penyakit kuning obstruktif);
    • pakar neurologi (dengan tahap bilirubin dan ensefalopati yang tinggi);
    • pakar oftalmologi.

    Juga, pemeriksaan ultrasound pada rongga perut adalah wajib.

    UmurJumlah bilirubin (μmol / l)
    Ketika lahirhingga 60
    2 harihingga 149
    3 harisehingga 197
    Pada hari ke-5 normahingga 205

    Selama 1 bulan, norma jumlah bilirubin adalah dari 3,4 hingga 20,5 μmol / l.

    Kaedah terapi moden

    Untuk berjaya mengubati penyakit kuning, anda perlu ingat bagaimana bilirubin dikeluarkan dari badan..

    • melalui usus (dalam bentuk stercobilin - 85%);
    • dengan air kencing (dalam bentuk urobilinogen dan urobilin - 1%).

    Terapi moden membantu mengitar semula bilirubin tidak langsung yang berbahaya dan membuangnya dengan cepat dari badan. Taktik rawatan bergantung pada jenis penyakit kuning dan keparahannya. Tahap bilirubin tidak langsung (pada bayi) dalam darah - petunjuk untuk terapi kecemasan.

    Fototerapi

    Salah satu rawatan yang paling biasa.

    1. Peningkatan kadar penghapusan bahan berbahaya.
    2. Mengurangkan ketoksikan pecahan tidak terkonjugasi. Dikaitkan dengan fotooksidasi bilirubin tidak langsung dan pembentukan sebatian larut dalam air.
    3. Mengurangkan risiko kernicterus.

    Tempoh kursus bergantung pada seberapa cepat bilirubin berkurang. Keberkesanan rawatan meningkat apabila digabungkan dengan terapi infus, yang meningkatkan kadar penghapusan. Semasa mengira isipadu cairan intravena, perlu mengambil kira kandungan elektrolit dan protein dalam darah pesakit..

    Faktor yang meningkatkan keberkesanan kaedah:

    1. Panjang gelombang. Hasil terbaik diperoleh dari lampu khas (420-500 nm) cahaya pendarfluor biru.
    2. Lokasi lampu. Perlu diketahui bahawa sumber cahaya terletak di atas anak, pada ketinggian 20 cm. Untuk mengelakkan luka bakar, perlu melindungi bayi dengan penutup plexiglass.
    3. Ukuran permukaan yang disinari. Bayi yang baru lahir mesti telanjang sepenuhnya. Tutup mata anda sebelum fototerapi
    4. Tempoh terapi. Penyinaran berterusan adalah paling berkesan. Rehat pendek boleh diterima. Penggunaan fototerapi serat optik yang optimum - penggunaan tilam dan selimut khas dengan diod lampu halogen.

    Petunjuk untuk fototerapi adalah individu untuk setiap kanak-kanak. Penting untuk mempertimbangkan jenis bilirubin yang normal pada bayi baru lahir.

    Pertimbangkan berat badan, usia kehamilan dan kehadiran faktor yang meningkatkan risiko terkena kernicterus.

    Mendekati kerosakan otak:

    • hipoksia intrauterin kronik atau asfiksia teruk semasa kelahiran;
    • protein serum rendah (kurang daripada 50 g / l);
    • berat kanak-kanak di bawah 1.5 kg (mungkin pada 160 μmol / l);
    • jangkitan kongenital.

    Fototerapi tidak menyebabkan komplikasi serius, tetapi reaksi buruk berlaku.

    • kehilangan air yang besar (mesti dikira semasa mengira terapi infusi);
    • najis hijau longgar;
    • ruam pada kulit selepas sesi fototerapi;
    • penurunan bilangan platelet (sementara);
    • perkembangan sindrom "anak gangsa" - pewarnaan khusus pada kulit, air kencing dan serum darah (pada kanak-kanak dengan kerosakan hati).

    Kaedah rawatan konservatif lain

    Cara menurunkan bilirubin dengan cepat pada bayi baru lahir tanpa pemindahan darah pengganti?

    Pemindahan darah penggantian (BTC)

    Langkah kecemasan, jarang digunakan. Membantu mengurangkan kadar bilirubin dalam darah dengan cepat.

    • kekurangan kesan daripada terapi konservatif dengan tahap bilirubin yang tinggi;
    • kemunculan gejala neurologi (dalam keadaan ini, transfusi penggantian dilakukan di mana-mana tahap bilirubin, bahkan 180 μmol / l).

    Transfusi darah yang diganti menurunkan tahap bilirubin darah sebanyak separuh.

    1. Pemilihan darah yang betul. Dengan HDN mengikut faktor Rh, jisim eritrosit bersaiz tunggal dengan Rh dan plasma negatif (lebih disukai kumpulan darah AB (IV)) digunakan. Untuk HDN dengan ketidaksesuaian dalam kumpulan darah, perlu menggunakan massa eritrosit kumpulan 0 (I) dan kumpulan tunggal atau AB (IV) plasma.
    2. Jisim eritrosit mesti segar (jangka hayat tidak lebih dari 72 jam).
    3. Isipadu transfusi adalah sama dengan dua BCC, yang memungkinkan untuk menggantikan 90% darah anak.
    4. Prosedurnya perlahan. Terdapat penggantian pengambilan dan pemberian darah dalam bahagian kecil. Tempoh pembedahan hendaklah sekurang-kurangnya dua jam..
    5. Untuk setiap 100 ml darah penderma, 1 ml larutan kalsium glukonat 10% harus disuntik.

    Rawatan penyakit kuning secara konservatif berterusan selepas PPC.

    Mengubati penyakit kuning neonatal memang mencabar. Ibu sering bertanya bilirubin jenis apa yang baru dilepaskan dari hospital. Tidak ada jawapan pasti untuk soalan ini. Akhir rawatan diputuskan secara individu untuk setiap bayi..

    Sebelum keluar, perlu melakukan perbincangan dengan ibu mengenai cara menilai tahap penyakit kuning dengan betul dan gejala berbahaya apa yang perlu anda perhatikan.

    Soalan yang sering diajukan kepada doktor

    Syarat yang tidak dikenali

    Helo! Anak lelaki yang baru lahir menghidap penyakit kuning dan telah dirawat selama lebih dari seminggu. Beritahu saya jika bilirubin langsung dinaikkan - apa maksudnya?

    Helo! Petunjuk ini menunjukkan keadaan hati anak. Untuk mengetahui alasannya, pemeriksaan tambahan diperlukan..

    Adakah mungkin untuk mengatasi tanpa bantuan doktor?

    Selamat hari! Anak perempuan saya berumur sebulan. Jaundice tiba-tiba muncul semalam. Saya sangat kecewa: kulit saya berwarna merah jambu sejak lahir. Doktor tempatan menegaskan untuk dimasukkan ke hospital. Tetapi saya tidak mahu! Ujian akan bermula, penitis. Saya pernah berjumpa di hospital! Beritahu saya cara membuang bilirubin dari bayi yang baru lahir di rumah?

    Helo! Jaundice adalah gejala yang tidak menyenangkan. Masalah ini tidak dapat diatasi di rumah..

    Helo, Doktor! Saya berbaring dengan anak saya di hospital, saya tidak boleh keluar. Kami menderita penyakit kuning. Hari ini bilirubin 210. Bolehkah saya mengatasi di rumah, kami berumur 6 hari?

    Selamat hari. Sama ada kanak-kanak itu bersedia untuk keluar hanya boleh ditentukan oleh doktor yang merawat.

    Tempat mencari maklumat?

    Selamat hari! Saya berminat dengan norma bilirubin pada bayi baru lahir (2 bulan - jadual). Saya tidak jumpa.

    Helo! Anda mengemukakan permintaan anda. Tempoh neonatal hanya berlangsung selama 30 hari. Anda boleh mendapatkan maklumat mengenai tempoh ini dalam artikel kami.

    Tahap bilirubin apa yang selamat?

    Selamat hari! Anak perempuan saya yang baru lahir mempunyai bilirubin 100 μmol / L. Doktor mengatakan ia tidak menakutkan. Beritahu saya apa norma selama 4 hari?

    Helo! Untuk usia ini, tahap bilirubin rendah..

    Selamat petang, doktor! Anak saya mengalami penyakit kuning di hospital. Keluar, mereka mengatakan semuanya baik-baik saja. Esok kami akan menyerahkan analisis semula. Tolong beritahu saya hasil apa yang anda tidak boleh risau?

    Helo! Petunjuk bergantung pada usia bayi. Norma bilirubin pada bayi baru lahir (1 bulan - jadual) terdapat dalam artikel kami.

    Mengapa tidak ada hasil dari rawatan?

    Helo! Saya ingin berunding. Saya ditugaskan sebagai pakar neonatologi ke hospital serantau, saya telah bekerja untuk tahun pertama. Saya menghadapi kes yang tidak dapat difahami: kanak-kanak mempunyai bilirubin tinggi dalam darah selama lebih dari dua minggu. Apa yang saya tidak buat, tiada kesan! Mengapa bilirubin tidak menurun pada bayi baru lahir?

    Helo! Dalam kes ini, galaktosemia dan penyakit keturunan yang jarang berlaku mesti dikecualikan..

    Pentadbiran imunoglobulin intravenaKelebihan:

    • berkesan dalam rawatan HDN;
    • memendekkan tempoh fototerapi;
    • mengurangkan bilangan pesakit yang memerlukan transfusi darah pengganti (walaupun pada jam pertama kehidupan bilirubin tidak langsung mencapai 220 μmol / l);
    • menghentikan pemusnahan sel darah merah, mencegah perkembangan anemia yang teruk;
    • tidak mempunyai kesan sampingan yang serius.
    EnterosorbenUbat yang digunakan:

    Digunakan apabila bilirubin meningkat melebihi 216 μmol / L.

    Mengikat sebatian toksik di saluran gastrointestinal dan mendorong penghapusannya yang cepat.

    Ubat koleretik dan hepatoprotectorsMereka digunakan pada kanak-kanak dengan penyakit kuning yang berpanjangan (tahap bilirubin tetap di atas 190 μmol / l untuk waktu yang lama), adalah sebahagian daripada rawatan kompleks.
    • "Hofitol";
    • "Urofalk".